ZAPRASZAMY DO JANOWA PODLASKIEGO !

WSZYSTKIE OSOBY ZAINTERESOWANE ZWIEDZANIEM PODLASIA ORAZ

STADNINY KONI W JANOWIE PODLASKIM

od 1 maja 2016 !

prosimy o kontakt 603 609 794

lub mail: stowarzyszenie.janowpodlaski@interia.eu
niedziela, 29 maja 2011

X Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich

NAJNOWSZE RELACJĘ Z MARÓZY

Przyszłość w marózwym kalendarzu
Przybywasz do Maróza? Masz okazję stać się bohaterem przyszłorocznego kalendarza. Tym razem organizatorzy postawili na przyszłość – jedno z haseł spotkania. Wizje wielu dziedzin życia w przyszłości okazały się niebywale zaskakujące. Na szczęście ich autorzy postarali się o wnikliwą analizę swych koncepcji, a my towarzyszyliśmy im z dyktafonem i obiektywem.


"– Kim jest multiczłowiek? To niewątpliwie człowiek przyszłości. Istota, która będzie w stanie wykonać wiele czynności na raz. Nasze życie pędzi z coraz większą prędkością, nie jesteśmy w stanie sprostać wielu wyzwaniom, nie mamy podzielnej uwagi... Po prostu jesteśmy zbyt słabi, by stanąć oko w oko z przyszłością. Antidotum na to wszystko jest nasz koncepcyjny multiczłowiek. Czy uda nam się go naprawdę „wyprodukować”? Cóż, zabierajmy się do roboty­ – zachęca Monika Chilkiewicz."
Nowy Pawłów, 25 maja 2011 roku
19-21 maja w Marózie odbyło się X Ogólnopolskie spotkanie organizacji działających na obszarach wiejskich. Tematem wiodącym było „Przyszłość , młodzież, wieś, wyzwania”. Do Marózy zostało zaproszonych ponad 400 osób, z całej Polski, udzielających się na obszarach wiejskich. Wyjazd okazał się bardzo  budujący pod wieloma względami. Uświadomił nam, że nie tylko MY w naszej miejscowości spotykamy się z ogromem przeszkód na drodze do działania, próby wprowadzania zmian, mających na celu urozmaicenie życia lokalnej ludności. Częsta  postawa  obojętności, nie chęci i braku jakiegokolwiek zaangażowania , zarówno samych mieszkańców jak i władzy, ale także brak dostatecznych funduszy na realizację działań, staje się dużym ograniczeniem. W istocie w  całej Polsce w małych miasteczkach, wsiach, gminach jest podobnie. 

Okazuje się jednakże, iż pomimo wielu nie korzystnych warunków można spotkać  osoby, które wręcz z determinacją podejmują działania, aby zmienić na lepsze losy życia ICH społeczności. To ludzie, którzy często pracują na etacie , a w każdej wolnej chwili spotykają się, realizują kolejne pomysły, docierają stopniowo do dzieci, młodzieży, starszych- ukazując jak ciekawie, aktywnie, inaczej można spędzać czas. Nie sposób nie zadać sobie tutaj pytania : jeżeli tak wielu podejmuje się realizacji tak wspaniałych inicjatyw, uwieńczonych sukcesem, dlaczego by nie wypróbować podobnych działań na naszym terenie?

 Cały wyjazd podzielony był na kilka części- poczynając od wykładów, poprzez warsztaty, zajęcia „kreatywne”, aż do spotkań w małych grupach, gdzie wymieniano się głównie doświadczeniami w pracy z dziećmi i młodzieżą wiejską oraz władzą samorządową. Ukazano w formie teoretycznej , jak i praktycznej ( poprzez relacje osób działających na obszarach wiejskich), problemy z jakimi  borykają się domy kultury, stowarzyszenia, fundacje, aktywni nauczyciele  oraz zaproponowano wskazówki w celu „przebrnięcia” przez nie.  Najważniejsza nauka w naszym odczuciu to fakt, iż WIEŚ MA DUŻY POTENCJAŁ ORAZ MOŻLIWOŚCI ( tylko niestety nie wielu to dostrzega).

Kolejną rzeczą, którą „wynieśliśmy” z wyjazdu jest motywacja do działania, chęć pracy Z mieszkańcami  DLA  mieszkańców i WŚRÓD mieszkańców naszej miejscowości. Ostatnim i być może najważniejszym elementem całego wyjazdu jest  spotkanie ludzi, którzy są inspiracją do działania, a ich pozytywna energia jest w stanie zarazić nawet najbardziej opornych. To ONI pokazali, że można działać mimo przeciwności i nie poddawać się. Mamy głęboka nadzieję, iż nawiązane kontakty, zaowocują w niedalekiej przyszłości.INSPIRACJA jest to słowo które najbardziej oddaje ideę całego przedsięwzięcia. Jedyną wadą całej konferencji jest jej krótki okres trwania, bo zaledwie 3 dni, a na kolejną należy czekać rok.

Serdecznie dziękujemy w pierwszej kolejności Naszemu Stowarzyszeniu Turystyczno- Kulturalnemu za możliwość wzięcia udziału w warsztatach , dalej organizatorom konferencji, wolontariuszom i wielu innym osobom, które spotkaliśmy w Marózie, za ich energie, charyzmę.

Tomasz i Monika Chilkiewicz
(członkowie ST-K w Janowie Podlaskim)

zapraszamy wszystkich regionalnych społeczników na spotkanie z Moniką i Tomkiem - 13 czerwca 2011
miejsce Stara Plebania w Janowie Podlaskim
godzina - start 19.00

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz